Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Projekty dokumentów PCA

Projekt dokumentu DA-10

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt aktualizacji dokumentu DA-10 Akredytacja w zakresach elastycznych (projekt P2 wydania 3 z dnia 3.12.2024 r.).
Nowelizacja dokumentu wiąże się z dostosowaniem jego postanowień do aktualnie obowiązujących dyspozycji dokumentu  EA-2/15 M: 2023 EA Requirements for the Accreditation of Flexible Scopes oraz harmonizacją podejścia do oceny kompetencji CAB ubiegających się o akredytację w zakresie elastycznym oraz przedstawiania elastyczności w zakresach akredytacji CAB w ramach udzielonej akredytacji. W znowelizowanym dokumencie DA-10 kluczowe zmiany obejmują:

  • poszerzenie dyspozycji o zasady akredytacji producentów materiałów odniesienia w zakresach elastycznych,
  • rezygnację z akredytacji CAB do celów notyfikacji w zakresach elastycznych (sposób opisu zakresów akredytacji udzielanej do celów notyfikacji uwzględniający specyfikę funkcjonowania jednostek notyfikowanych zostanie zaktualizowany w postanowieniach dokumentu DA-11),
  • aktualizację ryzyk, które są rozpatrywane przez jednostkę akredytującą przy planowaniu i realizacji ocen kompetencji CAB do zarzadzania zakresem elastycznym,
  • zmianę sposobu przedstawiania w zakresach akredytacji elastyczności zakresu,
  • zastosowanie terminologii w obszarze akredytacji w zakresach elastycznych, spójnej z terminologią aktualnie obowiązującego dokumentu EA-2/15 M: 2023.

Uwagi i komentarze należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 17.12.2024 r. na adres: projektydokumentow@pca.gov.pl podając w temacie: DA-10 projekt wyd. 3.

Projekt dokumentu DACW-01

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt dokumentu DACW-01 "Akredytacja jednostek certyfikujących wyroby" (projekt P2 wydania 9 z dnia 12.11.2024r.).

Główne zmiany wprowadzone w programie akredytacji DACW-01 dotyczą optymalizacji procesu  planowania i realizacji ocen w nadzorze, w tym obserwacji działań technicznych i dotyczą, w szczególności:

  • oceny zasobów badawczych jednostki,
  • postępowania przy braku pełnej realizacji programu nadzoru w cyklu akredytacji w odniesieniu do obserwacji działań technicznych,
  • zmian terminów przekazywania informacji o działalności jednostki i postępowania w przypadku braku pełnych informacji,
  • zastosowania w ocenie niezależności i bezstronności wytycznych dokumentu EA-2/20.

Uwagi i komentarze należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 26.11.2024 r. na adres:  podając w temacie: DACW-01, projekt wyd. 9.


 

Projekt dokumentu DA-04

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt dokumentu DA-04 "Cennik opłat za czynności związane z akredytacją" (projekt P1 wydania 17 z 29.05.2024 r.).

W liście skierowanym do kierowników jednostek oceniających zgodność oraz pozostałych stron zainteresowanych Dyrektor PCA Pani Lucyna Olborska przedstawia projektowane zmiany.

Uwagi i komentarze do dokumentu należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 09.06.2024 r. na adres: projektydokumentow@pca.gov.pl podając w temacie: DA-04, projekt wyd. 17.


 

Projekt dokumentu DAVG-01

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt dokumentu DAVG-01 "Akredytacja jednostek weryfikujących" (projekt P2 wydania 12 z dnia 16.05.2024 r.).

Główne zmiany wprowadzone w programie akredytacji DAVG-01 obejmują:

  1. Uwzględnienie w postanowieniach programu możliwości akredytacji / rozszerzenia zakresu akredytacji dla programów weryfikacji zarówno w obszarze regulowanym jak i dobrowolnym. Obecnie obowiązujące dyspozycje programu są ograniczone do weryfikacji danych dla celów realizacji dyrektywy 2003/87/WE (wyłącznie obszaru regulowanego).
  2. Zmianę nazewnictwa z "weryfikator GHG" na "jednostka weryfikująca", zgodnie z nazewnictwem wynikającym z normy akredytacyjnej PN-EN ISO/IEC 17029:2020-04.
  3. Rozszerzenie zakresu akredytowanej działalności o nowe programy weryfikacji – weryfikacja wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia, weryfikacja planów monitorowania i sprawozdań FuelEU (obszar regulowany), weryfikacja raportów emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych na poziomie organizacji (CFP, obszar dobrowolny).

Uwagi i komentarze należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 05.06.2024 r. na adres: podając w temacie: DAVG-01, projekt wyd. 12.


 

Projekt dokumentu DACS-01

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt dokumentu DACS-01 "Akredytacja jednostek certyfikujących systemy zarządzania" (projekt P2 wydania 12 z 28.04.2023 r.).

Istotne zmiany wprowadzone w dokumencie DACS-01 dotyczą:

  • uszczegółowienia sposobu postępowania w przypadku, gdy w cyklu akredytacji nie zostały zrealizowane wszystkie zaplanowane obserwacje,
  • doprecyzowania wymagań dotyczących obserwacji dwóch etapów audytu certyfikacji początkowej,
  • usunięcia zapisów dotyczących programu certyfikacji GMP+ w związku z rezygnacją właściciela programu z wymagania dotyczącego akredytacji  tego programu,
  • uaktualnienia załącznika nr 1 do dokumentu – usunięcie zapisów dotyczących programu certyfikacji GMP+,
  • redakcji postanowień dokumentu w celu poprawy ich transparentności.

Istotne zmiany wprowadzone w dokumencie zostały oznaczone kolorem czerwonym. Uwagi i komentarze należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 19.05.2023 r. na adres: projektydokumentow@pca.gov.pl podając w temacie: DACS-01, projekt wyd. 12.

 


 

Projekt dokumentu DA-11

Polskie Centrum Akredytacji przedstawia do opiniowania projekt dokumentu DA-11 "Akredytacja jednostek oceniających zgodność do celów notyfikacji" (projekt P2 wydania 7 z 21.03.2023 r.).

Istotne zmiany wprowadzone w dokumencie DA-11 dotyczą:

  • Trybu postępowania w odniesieniu do udzielania i utrzymywania akredytacji warunkowej do celów notyfikacji (zgodnie z rezolucją  EA nr 2022 (10) 02) - https://european-accreditation.org/publications/ea-inf-17/);
  • Uwzględnienia w obszarze akredytacji do celów notyfikacji jednostek uznanych organizacji strony trzeciej w rozumieniu dyrektywy 2014/68/UE w sprawie urządzeń ciśnieniowych (PED) oraz  jednostek wyznaczonych  w rozumieniu dyrektywy 2016/797/UE w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej;
  • Kryteriów i zasad obserwacji akredytowanej działalności jednostek notyfikowanych w ocenach realizowanych przez PCA;
  • Redakcji postanowień dokumentu w celu poprawy ich transparentności.

Istotne zmiany wprowadzone w dokumencie zostały oznaczone kolorem czerwonym.

Uwagi i komentarze należy przesyłać na załączonym formularzu FA-130 w terminie do 14.04.2023 r. na adres: projektydokumentow@pca.gov.pl podając w temacie: DA-11, projekt wyd. 7.

Aktualizacja: 03.12.2024 15:29