Producenci materiałów odniesienia
Akredytacja producentów materiałów odniesienia (RMP) oznacza spełnienie przez RMP określonych wymagań i warunków akredytacji stanowiących podstawę do stwierdzenia, że wyprodukowane materiały odniesienia, są:
- wytworzone w zaplanowanym procesie produkcyjnym zapewniającym uzyskanie materiałów o wymaganej jakości
- poddane pomiarom i badaniom, scharakteryzowane i opisane w dokumentacji materiału
- przydatne do zamierzonego zastosowania w działaniach w obszarze oceny zgodności, w szczególności w badaniach i wzorcowaniach oraz w innych obszarach w których są wykorzystywane pomiary i badania
Akredytacja jest udzielana RMP w zakresie szerokiej gamy materiałów odniesienia, w tym certyfikowanych materiałów odniesienia.
Program akredytacji
Program akredytacji
Program akredytacji RMP wskazuje wymagania akredytacyjne jakie powinien spełniać RMP realizujący działalność produkcyjną oraz określa szczegółowe zasady (procesy) udzielania i utrzymania akredytacji RMP.
W akredytacji RMP jest stosowany program DARM-01 Akredytacja producentów materiałów odniesienia.
Symbol akredytacji
Symbol akredytacji
RMP po uzyskaniu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nabywa prawo i uzyskuje dostęp do stosowania dedykowanego symbolu akredytacji wraz z numerem uzyskanej akredytacji. Symbol akredytacji podlega ochronie i może być stosowany wyłącznie według zasad określonych w dokumencie DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji.
Stosowanie symbolu akredytacji jest graficzną formą powołania się akredytowanego RMP na posiadaną akredytację. Symbol akredytacji umieszczony na dokumentacji materiału odniesienia: certyfikacie, karcie informacyjnej, bądź też etykiecie, stanowi istotną informację dla każdego użytkownika materiału. Jest wizualnym i reprezentatywny dowodem kompetencji RMP do wytarzania materiałów zgodnie z wymaganiami normy akredytacyjnej PN-EN ISO 17034, w potwierdzonym w ramach akredytacji zakresie akredytacji. Dokument materiału odniesienia z symbolem akredytacji, zawierający wartości właściwości certyfikowanego materiału odniesienia jest uznawany jako dowód zapewnienia spójności pomiarowej w badaniach i pomiarach w których zastosowano materiał. Dodatkowo potwierdza, że proces wytwarzania danego materiału odniesienia został przeprowadzony zgodnie z dokumentowanymi w systemie zarządzania RMP planami produkcji, uwzględniającymi właściwe eksperymenty badania jednorodności i stabilności oraz charakteryzowania materiału, a także właściwego przypisywania spójnych pomiarowo wartości właściwości i oceny niepewności tych wartości.
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Ogólne zasady, jakimi kieruje się Polskie Centrum Akredytacji udzielając akredytacji oraz nadzorując akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym RMP, są określone w dokumencie DA-01 Opis systemu akredytacji. Szczegółowy opis zasad akredytacji RMP jest przedstawiony w programie akredytacji DARM-01 Akredytacja producentów materiałów odniesienia.
Koszty procesu akredytacji i późniejszych procesów nadzoru są regulowane postanowieniami dokumentu DA-04 Cennik opłat za czynności związane z akredytacją.
Podstawowymi wymaganiami akredytacyjnymi, w odniesieniu do których Polskie Centrum Akredytacji przeprowadza procesy akredytacji, udziela i nadzoruje akredytacje producentów materiałów odniesienia, są wymagania normy PN-EN ISO 17034:2017-03 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji producentów materiałów odniesienia (norma akredytacyjna).
W akredytacji producentów materiałów odniesienia zastosowanie mają również jako wymagania akredytacyjne postanowienia polityk PCA:
- DA-05 Polityka dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości
- DA-06 Polityka dotycząca spójności pomiarowej wyników pomiarów
- DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA (po udzieleniu akredytacji)
Podstawowe wymagania akredytacyjne oraz wymagania dokumentów obowiązkowych, stosowane w akredytacji RMP, są przedstawione w dokumencie Lista wymagań akredytacyjnych dla producentów materiałów odniesienia – program akredytacji DARM-01.
W przypadku ubiegania się o akredytację RMP powinien spełnić warunki akredytacji przyjęte w deklaracji zawartej we wniosku o akredytację (FA-01), a po udzieleniu akredytacji warunki wynikające z Kontraktu z akredytowanym podmiotem i dokumentów z nim związanych, w tym dokumentu DA-08 Prawa i obowiązki akredytowanego podmiotu.
Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla RMP
Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC
Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC
W procesach akredytacji i nadzoru, w ocenie kompetencji RMP, Polskie Centrum Akredytacji uwzględnia zalecenia, wytyczne i przewodniki międzynarodowych organizacji takich jak EA, ILAC i inne, stanowiących uznane i potwierdzone sposoby spełnienia wymagań akredytacyjnych dla RMP.
W obszarze produkcji materiałów odniesienia zastosowanie mają:
- PKN-ISO Guide 30:2018 Materiały odniesienia - Wybrane terminy i definicje
- PKN-ISO Guide 31:2018 Materiały odniesienia - Zawartość certyfikatów, etykiet i dokumentacji towarzyszącej
- PKN-ISO Guide 35:2018 Materiały odniesienia - Wytyczne dotyczące charakteryzowania oraz oceny jednorodności i stabilności
- PKN ISO/TR 16476 : 2018 Materiały odniesienia - Ustanawianie i wyrażanie spójności pomiarowej wartości wielkości przypisanych do materiałów odniesienia
- ILAC -G18 Wytyczne dotyczące opisywania zakresów akredytacji
Dokumenty i formularze specyficzne dla producentów materiałów odniesienia
Tłumaczenia publikacji ILAC
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronie ilac.org oraz pkn.pl
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Istotne informacje powiązane z zasadami, wymaganiami i warunkami akredytacji RMP są powszechnie przekazywane przez Polskie Centrum Akredytacji zainteresowanym stronom w formie Komunikatów. W komunikatach, akredytowani RMP i RMP zamierzający uzyskać akredytację, mogą znaleźć pełną informację o aktualnych zasadach, wymaganiach i warunkach akredytacji, wprowadzanych w nich zmianach, dostępności oraz zaleceń, wytycznych i przewodników organizacji międzynarodowych przydatnych i mających zastosowanie w działalności produkcyjnej.
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące RMP
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące RMP
Przed złożeniem do Polskiego Centrum Akredytacji wniosku o udzielenie akredytacji RMP lub organizacja której częścią jest RMP, powinien ustanowić i wdrożyć system zarządzania zgodnie z wymaganiami normy akredytacyjnej PN-EN ISO 17034:2017-03 oraz pozostałymi wymaganiami akredytacyjnymi dla RMP, w obszarze działalności produkcyjnej wnioskowanej do akredytacji.
Wniosek o akredytację FA-01, w którym RMP określa zakres działalności produkcyjnej wnioskowanej do akredytacji, powinien być złożony w Polskim Centrum Akredytacji wraz z wymaganymi załącznikami – udokumentowaną informacją dotyczącą RMP, przedstawioną w dedykowanych w tym celu formularzach.
Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla producentów materiałów odniesienia