Weryfikatorzy środowiskowi EMAS
Akredytacja weryfikatora środowiskowego EMAS oznacza spełnienie określonych wymagań i warunków akredytacji stanowiących podstawę do stwierdzenia, że wyniki działalności weryfikatora środowiskowego EMAS, obejmujące weryfikację i walidację środowiskową, są:
- uzyskane przy zastosowaniu określonych metod i procedur
- miarodajne i wiarygodne
- przydatne do zamierzonego zastosowania w ocenie zgodności
Akredytacja jest udzielana weryfikatorom środowiskowym EMAS wykonującym walidację i weryfikację środowiskową na potrzeby obszaru regulowanego.
Program akredytacji
Program akredytacji
Program akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS wskazuje i określa wymagania akredytacyjne jakie powinien spełniać weryfikator środowiskowy EMAS oraz ustala szczegółowe zasady (procesy) udzielania i utrzymania akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS.
W akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS na potrzeby obszarów regulowanych przepisami prawa jest stosowany program akredytacji DAVE-01 Akredytacja weryfikatorów środowiskowych EMAS.
Dodatkowo, w akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS realizujących audyty przedsiębiorców w obszarze gospodarki odpadami ma zastosowanie sektorowy program akredytacji DAVE-02 Akredytacja weryfikatorów środowiskowych EMAS w obszarze gospodarki odpadami.
Symbol akredytacji
Symbol akredytacji
Weryfikator środowiskowy EMAS po uzyskaniu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji uzyskuje prawo i dostęp do stosowania dedykowanego symbolu akredytacji wraz z numerem uzyskanej akredytacji. Symbol akredytacji podlega ochronie i może być stosowany wyłącznie według zasad określonych w dokumencie DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji.
Stosowanie symbolu akredytacji jest graficzną formą powołania się akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS na posiadaną akredytację. Symbol akredytacji umieszczony na raporcie z weryfikacji / audytu oznacza, że odpowiednio deklaracje środowiskowe, dokumenty wystawiane przez przedsiębiorców i systemy zarządzania środowiskowego w określonych organizacjach zostały ocenione / poddane audytowaniu przez bezstronnego weryfikatora posiadającego wykwalifikowany oraz kompetentny personel, w odniesieniu i w sposób zgodny z mającymi zastosowanie wymaganiami akredytacyjnymi i odpowiednimi sektorowymi wymaganiami przepisów prawa. Dokumenty certyfikacyjne potwierdzające zrealizowane przez weryfikatora czynności, opatrzone symbolem akredytacji są powszechnie uznawane i mogą być stosowane w systemach oceny zgodności bez konieczności powtarzania tych czynności. Symbol akredytacji stanowi istotną informację dla każdego odbiorcy wyniku weryfikacji, walidacji oraz auditu, w tym organów regulacyjnych, organów nadzoru rynku i organów udzielających uznania. Dokumenty z symbolem akredytacji dają zaufanie do przedstawianych w nich wyników i stanowią wiarygodną podstawę dla podejmowania decyzji.
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Ogólne zasady, jakimi kieruje się Polskie Centrum Akredytacji udzielając akredytacji oraz nadzorując akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym weryfikatorów środowiskowych EMAS są określone w dokumencie DA-01 Opis systemu akredytacji. Szczegółowy opis zasad akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS jest przedstawiony w programie akredytacji DAVE-01 Akredytacja weryfikatorów środowiskowych EMAS oraz specyficznym, sektorowym programie akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS w obszarze gospodarki odpadami DAVE-02 Akredytacja weryfikatorów środowiskowych EMAS w obszarze gospodarki odpadami.
Koszty procesu akredytacji i późniejszych procesów nadzoru są regulowane postanowieniami dokument DA-04 Cennik opłat za czynności związane z akredytacją.
Podstawowymi wymaganiami akredytacyjnymi w odniesieniu do których Polskie Centrum Akredytacji przeprowadza procesy akredytacji, udziela akredytacji i nadzoruje udzielone akredytacje weryfikatorów środowiskowych EMAS są wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17021-1:2015-09 Wymagania dla jednostek prowadzących audity i certyfikację systemów zarządzania.
W akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS zastosowanie mają również jako wymagania akredytacyjne postanowienia polityki PCA oraz dokumentów obowiązkowych międzynarodowych organizacji takich jak EA, IAF i innych, dotyczące weryfikatorów środowiskowych EMAS:
- DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA (po udzieleniu akredytacji)
- EA-7/04 M:2017 Zgodność z prawem jako część akredytowanej certyfikacji w odniesieniu do ISO 14001:2015
- IAF MD 5:2023 Ustalanie czasu auditu systemów zarządzania jakością, środowiskowego oraz bezpieczeństwem i higieną pracy
Dodatkowo w akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS dedykowanej do określonego specyficznego programu oceny zgodności regulowanego przepisami prawa zastosowanie mają sektorowe wymagania przedmiotowych przepisów dotyczące zarówno samych weryfikatorów jak i realizowanych przez weryfikatorów weryfikacji i walidacji środowiskowych. Wymagania te są stosowane w powiązaniu z wymaganiami normy akredytacyjnej i zostały uszczegółowione w programach akredytacji DAVE-01 i DAVE-02 .
Podstawowe i sektorowe wymagania akredytacyjne oraz wymagania dokumentów obowiązkowych, stosowane w akredytacji weryfikatorów środowiskowych EMAS, są przedstawione w dokumencie Lista wymagań akredytacyjnych dla weryfikatorów środowiskowych EMAS – program akredytacji DAVE-01 oraz DAVE-02.
W przypadku ubiegania się o akredytację weryfikator środowiskowy EMAS powinien spełnić warunki akredytacji przyjęte w deklaracji zawartej we wniosku o akredytację (FA-01), a po udzieleniu akredytacji warunki wynikające z Kontraktu z akredytowanym podmiotem i dokumentów z nim związanych, w tym dokumentu DA-08 Prawa i obowiązki akredytowanego podmiotu.
Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla weryfikatorów środowiskowych EMAS
Tłumaczenia publikacji EA
Tłumaczenia publikacji IAF
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronach european-accreditation.org oraz iaf.org
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Istotne informacje powiązane z zasadami, wymaganiami i warunkami akredytacji weryfikatorów środowiskowych są powszechnie przekazywane przez Polskie Centrum Akredytacji zainteresowanym stronom w formie Komunikatów. W komunikatach, akredytowani i zamierzający uzyskać akredytację weryfikatorzy środowiskowi EMAS, mogą znaleźć pełną informację o aktualnych zasadach, wymaganiach i warunkach akredytacji, wprowadzanych w nich zmianach, dostępności i zakresie sektorowych programów akredytacji oraz zaleceń, wytycznych i przewodników organizacji EA i IAF przydatnych i mających zastosowanie w działalności weryfikatorów środowiskowych EMAS.
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące weryfikatora środowiskowego EMAS
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące weryfikatora środowiskowego EMAS
Przed złożeniem do Polskiego Centrum Akredytacji wniosku o udzielenie akredytacji weryfikatorowi środowiskowemu EMAS, weryfikator powinien ustanowić i wdrożyć system zarzadzania w obszarze działalności wnioskowanej do akredytacji, zgodnie z wymaganiami normy akredytacyjnej PN-EN ISO/IEC 17021:2015-09 oraz pozostałymi wymaganiami akredytacyjnymi dla weryfikatorów środowiskowych EMAS.
Wniosek o akredytację FA-01, w którym weryfikator środowiskowy EMAS określa zakres działalności (odpowiednio: kod IAF, rodzaj działalności, branża, dział gospodarki, kod NACE/PKD) powinien być złożony w Polskim Centrum Akredytacji wraz z wymaganymi załącznikami – udokumentowaną informacją dotyczącą weryfikatora środowiskowego EMAS, przedstawioną w dedykowanych w tym celu formularzach.
Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla weryfikatorów środowiskowych EMAS