System akredytacji
W wolnorynkowej rzeczywistości bezpieczeństwo konsumenta jest coraz bardziej uzależnione od skuteczności systemów kontroli, takich jak ocena zgodności. Ale skąd pewność, że wyniki tej oceny są wiarygodne i rzetelne? To właśnie rola akredytacji: formalne potwierdzenie, że jednostka oceniająca zgodność wykazała się niezbędnymi kompetencjami.
Jak działa system akredytacji?
Jak działa system akredytacji?
W Polsce jedyną instytucją upoważnioną do udzielania akredytacji jednostkom oceniającym zgodność jest Polskie Centrum Akredytacji. PCA posiada status państwowej osoby prawnej i jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Akredytacja stanowi część ogólnego systemu obejmującego ocenę zgodności
i nadzór rynku, który ma służyć ocenie i zapewnianiu zgodności z mającymi zastosowanie wymaganiami.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008
Akredytacja PCA jest dostępna dla wszystkich jednostek oceniających zgodność, niezależnie od ich wielkości, przynależności do jakiejkolwiek organizacji lub grupy.
Wymagania akredytacyjne, warunki udzielania i utrzymywania akredytacji oraz szczegółowe zasady przeprowadzania ocen określone są w programach akredytacji. Aktualnie PCA oferuje 12 programów akredytacji, które dotyczą: laboratoriów badawczych, wzorcujących i medycznych, jednostek inspekcyjnych, jednostek certyfikujących wyroby, jednostek certyfikujących systemy zarządzania, jednostek certyfikujących osoby, jednostek weryfikujących i walidujących, weryfikatorów EMAS, organizatorów badań biegłości, producentów materiałów odniesienia i biobanków.
Polskie Centrum Akredytacji
Polskie Centrum Akredytacji
- udzielamy akredytacji jednostkom oceniających zgodność
- sprawujemy nadzór w zakresie przestrzegania przez jednostki oceniające zgodność warunków akredytacji
- prowadzimy wykaz akredytowanych jednostek oceniających zgodność
- rozszerzamy zakres działalności akredytacyjnej w odpowiedzi na potrzeby konsumentów
Nasze działania mają zasięg globalny. PCA jest sygnatariuszem wielostronnych porozumień w ramach organizacji międzynarodowych: European co-operation for Accreditation (EA), International Accreditation Forum (IAF) i International Laboratory Accreditation Cooperation (ILAC).
Oznacza to, że certyfikaty, sprawozdania z badań, świadectwa wzorcowania i raporty z kontroli, które zostały wydane przez jednostki certyfikujące, inspekcyjne i laboratoria akredytowane przez PCA, są uznawane także w innych krajach.
Na skróty
Na skróty
System akredytacji opiera się na niezależnych ocenach i stałym nadzorze, który gwarantuje, że akredytowana jednostka spełnia wymagania przez cały okres ważności akredytacji.
Okres ważności akredytacji – 4 lata.
Dokumentem potwierdzającym udzielenie akredytacji jest certyfikat akredytacji.