Jednostki certyfikujące wyroby, procesy i usługi

certyfikacja_wyrobow.jpg

Akredytacja jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi oznacza spełnienie określonych wymagań i warunków akredytacji stanowiących podstawę do stwierdzenia, że wyniki działalności certyfikacyjnej, są:

  • uzyskane przy zastosowaniu określonych metod i procedur
  • miarodajne i wiarygodne
  • przydatne do zamierzonego zastosowania w ocenie zgodności

Akredytacja jest udzielana jednostkom certyfikującym wyroby, procesy i usługi przeprowadzających  certyfikację na potrzeby obszaru dobrowolnego i/lub regulowanego.

Program akredytacji

Program akredytacji

Program akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi wskazuje wymagania akredytacyjne jakie powinna spełniać jednostka realizująca działalność certyfikacyjną oraz określa szczegółowe zasady (procesy) udzielania i utrzymania akredytacji jednostkom certyfikującym wyroby, procesy i usługi.

W akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi jest stosowany program DACW-01 Akredytacja jednostek certyfikujących wyroby.

W akredytacji jednostek realizujących działalność certyfikacyjną na potrzeby obszarów regulowanych przepisami prawa, w tym do celów notyfikacji, dodatkowo, zastosowanie mają sektorowe programy akredytacji. Programy te uwzględniają wymagania mających zastosowanie przepisów prawa, dotyczące samych jednostek, jak i realizowanego przez te jednostki procesu certyfikacji/oceny zgodności. Spełnienie przy akredytacji specyficznych, sektorowych wymagań przepisów prawa jest głównym warunkiem uznania przydatności wyników akredytowanej certyfikacji wyrobów, procesów i usług do oceny zgodności w określonym obszarze regulowanym. Podobnie, w przypadku gdy akredytacja jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi jest udzielana jako dedykowana do określonego programu oceny zgodności (np. prywatnego), dodatkowo zastosowanie mają specyficzne wymagania tego programu, a ich spełnienie przez jednostkę jest warunkiem stosowania wyników akredytowanej działalności certyfikacyjnej w obszarze przedmiotowego programu oceny zgodności.

Symbol akredytacji

Symbol akredytacji

Jednostka certyfikująca wyroby, procesy i usługi po uzyskaniu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nabywa prawo i uzyskuje dostęp do stosowania dedykowanego symbolu akredytacji wraz z numerem uzyskanej akredytacji. Symbol akredytacji podlega ochronie i może być stosowany wyłącznie według zasad określonych w dokumencie DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA.

Stosowanie symbolu akredytacji jest graficzną formą powołania się akredytowanej jednostki na posiadaną akredytację. Symbol akredytacji umieszczony na dokumencie (certyfikacie) oznacza, że dokument ten zawiera akredytowane potwierdzenie zgodności wyrobu, procesu lub usługi z normą (normami) lub innymi dokumentami normatywnymi, zawierającymi wymagania dla wyrobu, procesu lub usługi. Dokumenty certyfikacyjne opatrzone symbolem akredytacji są powszechnie uznawane i mogą być stosowane w systemach oceny zgodności bez konieczności powtarzania tych czynności. Symbol akredytacji stanowi istotną informację dla każdego odbiorcy wyniku certyfikacji, w tym organów regulacyjnych, organów nadzoru rynku i organów udzielających uznania, a także użytkowników certyfikowanego wyrobu, procesu lub usługi. Dokumenty z symbolem akredytacji stanowią podstawę zaufanie do przedstawianych w nich wyników certyfikacji i je przedmiotu – wyrobów, procesów i usług.

JCW_20240417085443.jpg [24.33 KB]

Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji

Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji

Ogólne zasady, jakimi kieruje się Polskie Centrum Akredytacji udzielając akredytacji oraz nadzorując akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym jednostki certyfikujące wyroby, procesy i usługi, są określone w dokumencie DA-01 Opis systemu akredytacji. Szczegółowy opis zasad akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi jest przedstawiony w programie akredytacji DACW-01 Akredytacja jednostek certyfikujących wyroby oraz specyficznych sektorowych programach akredytacji.

Koszty procesu akredytacji i późniejszych procesów nadzoru są regulowane postanowieniami dokumentu DA-04 Cennik opłat za czynności związane z akredytacją.

Podstawowymi wymaganiami akredytacyjnymi w odniesieniu do których Polskie Centrum Akredytacji przeprowadza procesy akredytacji, udziela akredytacji i nadzoruje udzielone akredytacje jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi są wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17065:2013-03 Ocena zgodności. Wymagania dla jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi (norma akredytacyjna).

W akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi zastosowanie mają również jako wymagania akredytacyjne postanowienia polityk PCA oraz dokumentów obowiązkowych międzynarodowych organizacji takich jak EA, IAF i innych, dotyczące jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi i działalności certyfikacyjnej:

  • DA-05 Polityka dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości
  • DA-06 Polityka dotycząca spójności pomiarowej wyników pomiarów
  • DA-10 Akredytacja w zakresach elastycznych
  • DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA (po udzieleniu akredytacji)
  • EA-06/02 M Wytyczne EA dotyczące stosowania norm ISO/IEC 17065 i ISO/IEC 17021-1 w odniesieniu do certyfikacji wg normy EN ISO 3834
  • IAF MD 4 Dokument obowiązkowy IAF dotyczący stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych („ICT”) do celów prowadzenia auditów/ocen

Dodatkowo w przypadku akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi dedykowanej do określonego programu oceny zgodności (regulowanego przepisami prawa lub postanowieniami prywatnego programu oceny zgodności) zastosowanie mają specyficzne wymagania tych programów określone w sektorowych programach akredytacji lub bezpośrednio w przedmiotowych programach oceny zgodności.

Podstawowe i specyficzne sektorowe wymagania akredytacyjne stosowane w akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi są przedstawione w dokumencie Lista wymagań akredytacyjnych dla jednostek certyfikujących wyroby – program akredytacji DACW-01.

W przypadku ubiegania się o akredytację jednostka certyfikująca wyroby, procesy i usługi powinna spełnić warunki akredytacji przyjęte w deklaracji zawartej we wniosku o akredytację (FA-01), a po udzieleniu akredytacji warunki wynikające z Kontraktu z akredytowanym podmiotem i dokumentów z nim związanych, w tym dokumentu DA-08 Prawa i obowiązki akredytowanego podmiotu.

Dokumenty i formularze ogólne
Tłumaczenia publikacji IAF
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronie iaf.org

Specyficzne wymagania i warunki akredytacji oraz sektorowe programy akredytacji

Specyficzne wymagania i warunki akredytacji oraz sektorowe programy akredytacji

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku usług akredytowanej certyfikacji wyrobów, procesów i usług, w tym formułowane przez organy regulacyjne, organizacje udzielające uznania i właścicieli programów oceny zgodności, Polskie Centrum Akredytacji opracowuje i wdraża sektorowe programy akredytacji określające dodatkowe (w powiązaniu z podstawowymi wskazanymi w programie DACW-01) specyficzne sektorowe wymagania akredytacyjne i warunki akredytacji.

W akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi zastosowanie mają specyficzne sektorowe programy akredytacji w obszarach:

  • produktów regionalnych i tradycyjnych (DAC-06)
  • produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (DAC-13)
  • wydawania opinii w sprawie wyrobów dopuszczanych do stosowania w zakładach górniczych (DAC-21)
  • wykonywania ocen zgodności w obszarze kolei (DAC-22)
  • integrowanej produkcji roślin (DAC-23)
  • oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych (DAC-24)

Ponadto, jednostki certyfikujące wyroby mają możliwość ubiegania się o akredytację do celów notyfikacji w ramach unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego. W akredytacji jednostek certyfikujących do celów notyfikacja zastosowanie mają sektorowe programy akredytacji w obszarze:

  • oceny stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych (DAN-01)
  • interoperacyjności systemu kolei w unii europejskiej (DAN-02)
  • udostępniania na rynku prostych zbiorników ciśnieniowych (DAN-03)

W akredytacji jednostek certyfikujących wyroby do celów notyfikacji zastosowanie mają wymagania i warunki akredytacji określone w powiązaniu z normą akredytacyjną w Liście wymagań akredytacyjnych dla jednostek notyfikowanych, w tym, w polityce PCA (DA-11) Akredytacja jednostek oceniających zgodność do celów notyfikacji.

Dokumenty i formularze specyficzne dla jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi
Dokumenty i formularze specyficzne dla jednostek oceniających zgodność dla celów notyfikacji

Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i IAF

Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i IAF

W procesach akredytacji i nadzoru, w ocenie kompetencji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi, Polskie Centrum Akredytacji uwzględnia zalecenia, wytyczne i przewodniki międzynarodowych organizacji takich jak: EA i IAF oraz innych, stanowiących uznane i potwierdzone sposoby spełnienia wymagań akredytacyjnych dla jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi.

W obszarze certyfikacji wyrobów, procesów i usług jest stosowany dokument EA-2/20 G Consultancy, and the Independence of Conformity Assessment Bodies.

Tłumaczenia publikacji EA
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na: european-accreditation.org

Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji

Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji

Istotne informacje powiązane z zasadami, wymaganiami i warunkami akredytacji jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi są powszechnie przekazywane przez Polskie Centrum Akredytacji zainteresowanym stronom w formie Komunikatów. W komunikatach, akredytowane jednostki certyfikujące i jednostki zamierzające uzyskać akredytację, mogą znaleźć pełną informację o aktualnych zasadach, wymaganiach i warunkach akredytacji, wprowadzanych w nich zmianach, dostępności i zakresie sektorowych programów akredytacji oraz zaleceń, wytycznych i przewodników organizacji EA i IAF przydatnych i mających zastosowanie w działalności certyfikacyjnej.

Wniosek o akredytację i informacje dotyczące jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi

Wniosek o akredytację i informacje dotyczące jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi

Złożenie wniosku FA-01 o udzielenie akredytacji do Polskiego Centrum Akredytacji powinno być poprzedzone wdrożeniem systemu zarządzania, przygotowaniem niezbędnej infrastruktury jednostki certyfikującej, pozyskaniem kompetentnego personelu i wyposażenia, z użyciem którego jest realizowana działalność certyfikacyjna lub będzie, w przypadku obszaru regulowanego prawnie wymagającego akredytacji do prowadzenia działalności. Jednostka certyfikująca wyroby, procesy i usługi powinna spełniać wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17065:2013-03 oraz wymagania wynikające z innych mających zastosowanie dokumentów. Przed złożeniem wniosku jednostka certyfikująca wyroby, procesy i usługi powinna przeprowadzić co najmniej jeden proces certyfikacji wyrobu, w danym programie certyfikacji i w każdej grupie wyrobów objętych pięciocyfrowym lub siedmiocyfrowym kodem ICS; procesu, w danym programie certyfikacji procesów; usługi, w danym programie certyfikacji usług.

Dokumenty i formularze ogólne

Aktualizacja: 20.11.2024 13:16