System akredytacji
Zależy Ci na budowaniu zaufania konsumentów i ograniczeniu negatywnego wpływu produkcji na środowisko? Chcesz zdobyć przewagę konkurencyjną i wejść na globalny rynek? Stawiasz na przejrzystość w zarządzaniu, zrównoważony rozwój i innowacyjność? Akredytacja pomoże Ci osiągnąć zarówno cele biznesowe, jak i społeczne.
Jak działa system akredytacji?
Jak działa system akredytacji?
Akredytacja, ocena zgodności i nadzór rynku tworzą system, który pomaga usuwać bariery techniczne w handlu, ułatwia obrót towarowy, sprzyja konkurencyjności w gospodarce i buduje zaufanie konsumentów.
Ocena zgodności weryfikuje, czy wyroby i usługi spełniają wymagania określone w międzynarodowych normach i wytycznych,
a akredytacja daje wiarygodne potwierdzenie, że ci, którzy przeprowadzają ocenę zgodności, a więc np. laboratoria, jednostki inspekcyjne i certyfikujące czy weryfikatorzy, mają niezbędne kompetencje.
W Polsce jedyną instytucją upoważnioną do udzielania akredytacji jednostkom oceniającym zgodność jest Polskie Centrum Akredytacji. PCA posiada status państwowej osoby prawnej i jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Polskie Centrum Akredytacji
Polskie Centrum Akredytacji
- udzielamy akredytacji jednostkom oceniającym zgodność
- sprawujemy nadzór w zakresie przestrzegania przez jednostki oceniające zgodność warunków akredytacji
- prowadzimy wykaz akredytowanych jednostek oceniających zgodność
- rozszerzamy zakres działalności akredytacyjnej w odpowiedzi na oczekiwania rynku
Nasze działania mają zasięg globalny. PCA jest sygnatariuszem wielostronnych porozumień o wzajemnym uznawaniu wyników.
Dzięki międzynarodowym porozumieniom polscy producenci i przedsiębiorcy mają ułatwiony dostęp do rynków eksportowych w myśl zasady „badany lub certyfikowany raz – wszędzie akceptowany”.
Na skróty
Na skróty
System akredytacji opiera się na niezależnych ocenach i stałym nadzorze, który gwarantuje, że akredytowana jednostka spełnia wymagania przez cały okres ważności akredytacji.
Okres ważności akredytacji – 4 lata.
Dokumentem potwierdzającym udzielenie akredytacji jest certyfikat akredytacji.