Laboratoria badawcze
Akredytacja laboratorium badawczego oznacza spełnienie określonych wymagań i warunków akredytacji stanowiących podstawę do stwierdzenia, że wyniki działalności laboratoryjnej, obejmującej pobierania próbek i/lub badanie, są:
- uzyskane przy zastosowaniu określonych metod i procedur
- miarodajne i wiarygodne
- przydatne do zamierzonego zastosowania w ocenie zgodności
Akredytacja jest udzielana laboratoriom wykonującym badania i/lub pobieranie próbek przeznaczonych do dalszych badań, na potrzeby obszaru dobrowolnego i/lub regulowanego.
Program akredytacji
Program akredytacji
Program akredytacji laboratoriów badawczych wskazuje wymagania akredytacyjne jakie powinno spełniać laboratorium realizujące działalność laboratoryjną oraz określa szczegółowe zasady (procesy) udzielania i utrzymania akredytacji laboratoriom badawczym.
W akredytacji laboratoriów badawczych jest stosowany program DAB-07 Akredytacja laboratoriów badawczych.
W akredytacji laboratoriów badawczych realizujących działalność laboratoryjną na potrzeby obszarów regulowanych przepisami prawa, w tym do celów notyfikacji, dodatkowo, zastosowanie mają sektorowe programy akredytacji. Programy te uwzględniają wymagania mających zastosowanie przepisów prawa, dotyczące samych laboratoriów badawczych, jak i realizowanego przez laboratoria pobierania próbek i/lub badań. Spełnienie przy akredytacji specyficznych, sektorowych wymagań przepisów prawa jest głównym warunkiem uznania przydatności wyników akredytowanego pobierania próbek i/lub badań do oceny zgodności w określonym obszarze regulowanym. Podobnie, w przypadku gdy akredytacja laboratoriom badawczym jest udzielana jako dedykowana do określonego programu oceny zgodności (np. prywatnego), dodatkowo zastosowanie mają specyficzne wymagania tego programu, a ich spełnienie przez laboratorium jest warunkiem wykorzystania wyników akredytowanej działalności laboratoryjnej w obszarze przedmiotowego programu oceny zgodności.
Symbol akredytacji
Symbol akredytacji
Laboratorium badawcze po uzyskaniu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nabywa prawo i uzyskuje dostęp do stosowania dedykowanego symbolu akredytacji wraz z numerem uzyskanej akredytacji. Symbol akredytacji podlega ochronie i może być stosowany wyłącznie według zasad określonych w dokumencie DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji.
Stosowanie symbolu akredytacji jest graficzną formą powołania się akredytowanego laboratorium na posiadaną akredytację. Symbol akredytacji umieszczony na sprawozdaniu z badan oznacza, że zawiera ono wyniki akredytowanego pobierania próbek i/lub badań, które są powszechnie uznawane i mogą być stosowane w systemach oceny zgodności bez konieczności powtarzania tych czynności. Symbol akredytacji stanowi istotną informację dla każdego odbiorcy wyniku, w tym organów regulacyjnych i udzielających uznania, którzy chcą mieć zaufanie do stosowanych wyników i dawać gwarancje prawidłowości podejmowanych decyzji.
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji
Ogólne zasady, jakimi kieruje się Polskie Centrum Akredytacji udzielając akredytacji oraz nadzorując akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym laboratoria badawcze są określone w dokumencie DA-01 Opis systemu akredytacji. Szczegółowy opis zasad akredytacji laboratoriów badawczych jest przedstawiony w programie akredytacji DAB-07 Akredytacja laboratoriów badawczych oraz sektorowych programach akredytacji.
Koszty procesu akredytacji i późniejszych procesów nadzoru są regulowane postanowieniami dokument DA-04 Cennik opłat za czynności związane z akredytacją.
Podstawowymi wymaganiami akredytacyjnymi w odniesieniu do których Polskie Centrum Akredytacji przeprowadza procesy akredytacji, udziela akredytacji i nadzoruje udzielone akredytacje laboratoriów badawczych są wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących (norma akredytacyjna).
W akredytacji i w nadzorze laboratoriów badawczych zastosowanie mają również jako wymagania akredytacyjne postanowienia polityk PCA:
- DA-05 Polityka dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości
- DA-06 Polityka dotycząca spójności pomiarowej wyników pomiarów
- DA-10 Akredytacja w zakresach elastycznych (gdy ma zastosowanie)
- DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA (po udzieleniu akredytacji)
oraz dokumentów obowiązkowych międzynarodowych organizacji takich jak EA, ILAC i innych, dotyczące laboratoriów badawczych i działalności laboratoryjnej. Dodatkowo w przypadku akredytacji laboratoriów badawczych dedykowanej do określonego sektorowego programu oceny zgodności (regulowanego przepisami prawa lub postanowieniami prywatnego programu oceny zgodności) zastosowanie mają specyficzne wymagania tych programów określone w sektorowych programach akredytacji lub bezpośrednio w przedmiotowych programach oceny zgodności. Podstawowe i specyficzne sektorowe wymagania akredytacyjne oraz wymagania dokumentów obowiązkowych, stosowane w akredytacji i nadzorze laboratoriów badawczych, są przedstawione w dokumencie Lista wymagań akredytacyjnych dla laboratoriów badawczych – program akredytacji DAB-07.
W przypadku ubiegania się o akredytację laboratorium badawcze powinno spełnić warunki akredytacji przyjęte w deklaracji zawartej we wniosku o akredytację (FA-01), a po udzieleniu akredytacji warunki wynikające z Kontraktu z akredytowanym podmiotem i dokumentów z nim związanych, w tym dokumentu DA-08 Prawa i obowiązki akredytowanego podmiotu.
Specyficzne wymagania i warunki akredytacji oraz sektorowe programy akredytacji
Specyficzne wymagania i warunki akredytacji oraz sektorowe programy akredytacji
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku usług akredytowanego pobierania próbek i/lub badań, w tym formułowane przez organy regulacyjne, organizacje udzielające uznania i właścicieli programów oceny zgodności, Polskie Centrum Akredytacji opracowuje i wdraża sektorowe programy akredytacji określające dodatkowe (w powiązaniu z podstawowymi wskazanymi w programie DAB-07) specyficzne wymagania akredytacyjne i warunki akredytacji (gdy ma to zastosowanie).
W akredytacji laboratoriów badawczych zastosowanie mają specyficzne sektorowe programy akredytacji w obszarach:
- pomiary emisji gazów lub pyłów do powietrza ze źródeł stacjonarnych (DAB-08),
- wykonywanie testów urządzeń radiologicznych, wyposażenia pomocniczego i monitorów stosowanych do prezentacji obrazów medycznych (DAB-09)
- akredytacja laboratoriów - dostawców usług kryminalistycznych wykonujących czynności laboratoryjne (DAB-10)
- pobierania próbek i badanie odpadów, w tym osadów ściekowych jako odpadów (DAB-11)
- badania pozostałości środków ochrony roślin na potrzeby kontroli urzędowych w odniesieniu do produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (DAB-13)
- jednostek oceniających zgodność ubiegających się o uprawnienie Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego do działań w obszarze homologacji (DAB-14)
- badania pól elektromagnetycznych w środowisku (DAB-18)
- badania obiektów mostowych pod próbnym obciążeniem (DAB-15)
Laboratoria badawcze mają również możliwość ubiegania się o akredytację do celów notyfikacji w ramach unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego.
W akredytacji laboratoriów badawczych do celów notyfikacji jest stosowany sektorowy program akredytacji DAN-01 w obszarze:
- ocena właściwości wyrobów budowlanych - rozporządzenie (UE) Nr 305/2011.
W akredytacji laboratoriów badawczych do celów notyfikacji zastosowanie mają wymagania i warunki akredytacji określone w powiązaniu z normą akredytacyjną w Liście wymagań akredytacyjnych dla jednostek notyfikowanych, w tym, w polityce PCA (DA-11) Akredytacja jednostek oceniających zgodność do celów notyfikacji.
Dokumenty i formularze specyficzne dla laboratoriów badawczych
Dokumenty i formularze specyficzne dla jednostek oceniających zgodność dla celów notyfikacji
Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC
Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC
W procesach akredytacji i nadzoru, w ocenie kompetencji laboratoriów badawczych, Polskie Centrum Akredytacji uwzględnia zalecenia, wytyczne i przewodniki międzynarodowych organizacji takich jak: EA i ILAC oraz innych, stanowiących uznane i potwierdzone sposoby spełnienia wymagań akredytacyjnych dla laboratoriów badawczych.
W obszarze pobierania próbek i badań zastosowanie mają:
- EA-4/09 G Akredytacja laboratoriów badań sensorycznych
- EA-4/18 G Wytyczne dotyczące poziomu i częstości uczestnictwa w badaniach biegłości
- EA-4/21 INF Wytyczne dotyczące oceny stosowności małych porównań międzylaboratoryjnych w procesie akredytacji laboratoriów
- EA-4/14 INF Wybór i stosowanie materiałów odniesienia
- EA-4/22 G Wytyczne EA dotyczące akredytacji analiz pozostałości pestycydów w żywności i paszach
- ILAC-G8:09 Wytyczne dotyczące zasad podejmowania decyzji i stwierdzeń zgodności
- ILAC -G18 Wytyczne dotyczące opisywania zakresów akredytacji
- ILAC-G17 Wytyczne ILAC dotyczące niepewności pomiaru w badaniach
- ILAC G24/OIML D10 Wytyczne dotyczące wyznaczania odstępów czasu między wzorcowaniami przyrządów pomiarowych
Tłumaczenia publikacji EA
Tłumaczenia publikacji ILAC
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronach european-accreditation.org oraz ilac.org
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji
Istotne informacje powiązane z zasadami, wymaganiami i warunkami akredytacji laboratoriów badawczych są powszechnie przekazywane przez Polskie Centrum Akredytacji zainteresowanym stronom w formie Komunikatów. W komunikatach, akredytowane laboratoria badawcze i laboratoria zamierzające uzyskać akredytację, mogą znaleźć pełną informację o aktualnych zasadach, wymaganiach i warunkach akredytacji, wprowadzanych w nich zmianach, dostępności i zakresie sektorowych programów akredytacji oraz wytycznych i przewodników organizacji EA i ILAC przydatnych i mających zastosowanie w działalności laboratoryjnej.
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące laboratorium badawczego
Wniosek o akredytację i informacje dotyczące laboratorium badawczego
Przed złożeniem do Polskiego Centrum Akredytacji wniosku o udzielenie akredytacji laboratorium badawcze lub organizacja której częścią jest laboratorium, powinna ustanowić i wdrożyć system zarzadzania w obszarze działalności laboratoryjnej wnioskowanej do akredytacji, zgodnie z wymaganiami normy akredytacyjnej PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz pozostałymi wymaganiami akredytacyjnymi dla laboratoriów badawczych.
Wniosek o akredytację FA-01, w którym laboratorium badawcze określa zakres działalności laboratoryjnej (pobieranie próbek i/lub badania) FAB-01, powinien być złożony w Polskim Centrum Akredytacji wraz z wymaganymi załącznikami – udokumentowaną informacją dotyczącą laboratorium badawczego, przedstawioną w dedykowanych w tym celu formularzach.
Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla laboratoriów badawczych
Dokumenty i formularze specyficzne dla jednostek oceniających zgodność dla celów notyfikacji