Laboratoria wzorcujące

lab_wzorcujace.jpg

Akredytacja laboratorium wzorcującego oznacza spełnienie określonych wymagań i warunków akredytacji stanowiących podstawę do stwierdzenia, że wyniki działalności laboratoryjnej, obejmującej wzorcowania, są:

 

  • powiązane z właściwym odniesieniem SI – zapewniają spójność pomiarową
  • uzyskane przy zastosowaniu określonych metod i procedur pomiarowych
  • miarodajne i wiarygodne
  • przydatne do zamierzonego zastosowania w ocenie zgodności

Program akredytacji

Program akredytacji

Program akredytacji laboratoriów wzorcujących wskazuje wymagania akredytacyjne jakie powinno spełniać laboratorium realizujące działalność laboratoryjną oraz określa szczegółowe zasady (procesy) udzielania i utrzymania akredytacji laboratoriom wzorcującym.

W akredytacji laboratoriów wzorcujących jest stosowany program DAP-04 Akredytacja laboratoriów wzorcujących.

Symbol akredytacji

Symbol akredytacji

Laboratorium wzorcujące po uzyskaniu akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji nabywa prawo i uzyskuje dostęp do stosowania dedykowanego symbolu akredytacji wraz z numerem uzyskanej akredytacji. Symbol akredytacji podlega ochronie i może być stosowany wyłącznie według zasad określonych w dokumencie DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji.

Stosowanie symbolu akredytacji jest graficzną formą powołania się akredytowanego laboratorium na posiadaną akredytację. Symbol akredytacji umieszczony na świadectwie wzorcowania stanowi istotną informację dla każdego odbiorcy wyników wzorcowania i oznacza że zawiera ono wyniki akredytowanych wzorcowań, które są powszechnie uznawane i mogą być wykorzystane w systemach oceny zgodności. Świadectwo wzorcowania opatrzone symbolem akredytacji stanowi dowód wykazania spójności pomiarowej wyników pomiarów uzyskiwanych przy wykorzystaniu przyrządu pomiarowego, którego dotyczy świadectwo wzorcowania. Ustanowienie i wykazanie spójności pomiarowej wyników pomiarów jest podstawowym wymaganiem stawianym w wielu obszarach oceny zgodności takich jak badania, inspekcja i inne, gdzie wyniki pomiarów stanowią podstawę wiarygodności rezultatów oceny zgodności.

AP_20240417084614.jpg [20.70 KB]

Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji

Podstawowe zasady, wymagania i warunki akredytacji

Ogólne zasady, jakimi kieruje się Polskie Centrum Akredytacji udzielając akredytacji oraz nadzorując akredytowane jednostki oceniające zgodność, w tym laboratoria wzorcujące, są określone w dokumencie DA-01 Opis systemu akredytacji. Szczegółowy opis zasad akredytacji laboratoriów wzorcujących jest przedstawiony w programie akredytacji DAP-04 Akredytacja laboratoriów wzorcujących.

Koszty procesu akredytacji i późniejszych procesów nadzoru są regulowane postanowieniami dokumentu DA-04 Cennik opłat za czynności związane z akredytacją.

Podstawowymi wymaganiami akredytacyjnymi w odniesieniu do których Polskie Centrum Akredytacji przeprowadza procesy akredytacji, udziela akredytacji i nadzoruje udzielone akredytacje laboratoriów wzorcujących są wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących (norma akredytacyjna).

W akredytacji laboratoriów wzorcujących zastosowanie mają również, jako wymagania akredytacyjne, postanowienia polityk PCA oraz dokumentów obowiązkowych międzynarodowych organizacji takich jak EA, ILAC i inne, dotyczące laboratoriów wzorcujących i działalności laboratoryjnej:

  • DA-05 Polityka dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości
  • DA-06 Polityka dotycząca spójności pomiarowej wyników pomiarów
  • DA-02 Zasady stosowania symboli akredytacji PCA (po udzieleniu akredytacji)
  • EA-4/02 M Ocena niepewności pomiaru przy wzorcowaniu
  • ILAC P14 Polityka ILAC dotycząca niepewności pomiaru przy wzorcowaniu

Podstawowe wymagania akredytacyjne oraz wymagania dokumentów obowiązkowych, stosowane w akredytacji laboratoriów wzorcujących są przedstawione w dokumencie Lista wymagań akredytacyjnych dla laboratoriów wzorcujących – program akredytacji DAP-04.

W przypadku ubiegania się o akredytację laboratorium wzorcujące powinno spełnić warunki akredytacji przyjęte w deklaracji zawartej we wniosku o akredytację (FA-01), a po udzieleniu akredytacji warunki wynikające z Kontraktu z akredytowanym podmiotem i dokumentów z nim związanych, w tym dokumentu DA-08 Prawa i obowiązki akredytowanego podmiotu.

Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla laboratoriów wzorcujących
Tłumaczenia publikacji EA
Tłumaczenia publikacji ILAC
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronach european-accreditation.org oraz ilac.org

Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC

Zalecenia, wytyczne i przewodniki EA i ILAC

W procesach akredytacji i nadzoru, w ocenie kompetencji laboratoriów wzorcujących, Polskie Centrum Akredytacji uwzględnia dodatkowo zalecenia, wytyczne i przewodniki międzynarodowych organizacji takich jak: EA i ILAC oraz innych - stanowiące uznane i potwierdzone sposoby spełnienia wymagań akredytacyjnych dla laboratoriów wzorcujących.

W obszarze wzorcowań zastosowanie mają:

  • EA-4/18 G Wytyczne dotyczące poziomu i częstości uczestnictwa w badaniach biegłości
  • EA-4/21 INF Wytyczne dotyczące oceny stosowności małych porównań międzylaboratoryjnych w procesie akredytacji laboratoriów
  • ILAC-G8 Wytyczne dotyczące zasad podejmowania decyzji i stwierdzeń zgodności
  • ILAC -G18 Wytyczne dotyczące opisywania zakresów akredytacji
  • ILAC G24/OIML D10 Wytyczne dotyczące wyznaczania odstępów czasu między wzorcowaniami przyrządów pomiarowych

Dokumenty i formularze specyficzne dla laboratoriów wzorcujących
Tłumaczenia publikacji EA
Tłumaczenia publikacji ILAC
Oryginały dokumentów i inne informacje dostępne na stronach european-accreditation.orgilac.org oraz iso.org

Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji

Komunikaty Polskiego Centrum Akredytacji

Istotne informacje powiązane z zasadami, wymaganiami i warunkami akredytacji laboratoriów wzorcujących są powszechnie przekazywane przez Polskie Centrum Akredytacji zainteresowanym stronom w formie Komunikatów. W komunikatach, akredytowane laboratoria wzorcujące i laboratoria zamierzające uzyskać akredytację, mogą znaleźć pełną informację o aktualnych zasadach, wymaganiach i warunkach akredytacji, wprowadzanych w nich zmianach oraz zaleceniach, wytycznych i przewodników organizacji EA i ILAC, przydatnych i mających zastosowanie w działalności laboratoryjnej.

Wniosek o akredytację i informacje dotyczące laboratorium wzorcującego

Wniosek o akredytację i informacje dotyczące laboratorium wzorcującego

Przed złożeniem do Polskiego Centrum Akredytacji wniosku o udzielenie akredytacji laboratorium wzorcujące lub organizacja której częścią jest laboratorium, powinna ustanowić i wdrożyć system zarzadzania w obszarze działalności laboratoryjnej wnioskowanej do akredytacji, zgodnie z wymaganiami normy akredytacyjnej PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02, oraz pozostałymi wymaganiami akredytacyjnymi dla laboratoriów wzorcujących.

Wniosek o akredytację FA-01, w którym laboratorium wzorcujące określa zakres działalności laboratoryjnej (wzorcowania/pomiary) powinien być złożony w Polskim Centrum Akredytacji wraz z wymaganymi załącznikami – udokumentowaną informacją dotyczącą laboratorium wzorcującego, przedstawioną w dedykowanych w tym celu formularzach.

Dokumenty i formularze ogólne
Dokumenty i formularze specyficzne dla laboratoriów wzorcujących

Aktualizacja: 20.11.2024 15:06