Komunikat nr 448

Komunikat nr 448 z dnia 23.01.2025 r. w sprawie akredytacji jednostek weryfikujących prowadzących działania w obszarze regulowanym przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Rozporządzenia w sprawie Taksonomii UE).

Polskie Centrum Akredytacji informuje, że zostały opublikowane: Lista wymagań akredytacyjnych dla jednostek weryfikujących i walidujących oraz załączniki nr 2 i 3 do programu akredytacji DAVG-01 Akredytacja jednostek weryfikujących i walidujących, w których uwzględniono akredytację jednostek weryfikujących na potrzeby obszaru regulowanego nw. Przepisami prawa:

  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088,
  • rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych,
  • rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji do tych rodzajów działalności gospodarczej.

Od dnia publikacji niniejszego Komunikatu PCA przyjmuje wnioski o akredytację jednostek weryfikujących, prowadzących działania w obszarze regulowanym postanowieniami ww. rozporządzeń. Wnioski o akredytację należy złożyć na formularzu FA-01, do którego należy dołączyć:

  • dokumentację systemu zarządzania jednostki weryfikującej wraz z programem weryfikacji,
  • kryteria kwalifikowania personelu uczestniczącego w procesie weryfikacji,
  • informację o liczbie personelu, pełniącego poszczególne funkcje w każdym obszarze technicznym we wnioskowanym obszarze,
  • wypełniony formularz FAVG-02 (przegląd dokumentacji jednostki weryfikującej),
  • wykaz przekazywanej do PCA dokumentacji wraz z jej identyfikacją.

Procesy akredytacji / rozszerzenia zakresu akredytacji akredytowanych jednostek weryfikujących będą procedowane zgodnie z postanowieniami dokumentu DA-01 Opis systemu akredytacji. Zasady oceny kompetencji jednostek weryfikujących określone w programie akredytacji DAVG-01, będą realizowane z uwzględnieniem uwarunkowań zidentyfikowanych dla pilotażowych procesów oceny.