Narzędzia

  • Standardowy rozmiar czcionki
  • Powiększony rozmiar czcionki
  • Największy rozmiar czcionki
EN BIP Przejście do strony www.bip.pca.pl

Aktualności

Akredytowane badania kryminalistyczne 05-11-2019

Badania kryminalistyczne są kluczowym elementem w prowadzonych dochodzeniach i śledztwach. Ich głównymi zleceniodawcami są policja, prokuratura czy sądy, które  muszą mieć pewność, że wyniki nie zostaną podważone w toku śledztwa. Nad prawidłową pracą laboratoriów kryminalistycznych czuwa Polskie Centrum Akredytacji.

– Polskie Centrum Akredytacji ocenia kompetencje laboratoriów kryminalistycznych w obszarze badań daktyloskopijnych i genetycznych. Laboratoria kryminalistyczne wykonują również inne akredytowane badania, takie jak np. traseologiczne, mechanoskopijne, balistyczne, autentyczności rękopisów czy dokumentów – powiedziała Monika Obara, Koordynator w Dziale Akredytacji Badań Chemicznych w Polskim Centrum Akredytacji.

W Polsce funkcjonują liczne organizacje państwowe wykonujące akredytowane badania kryminalistyczne, np. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Komendy Wojewódzkie Policji czy Zakłady Medycyny Sądowej, jak również laboratoria prywatne. Klientami akredytowanych laboratoriów są głównie organy procesowe w przypadku badań genetycznych, identyfikacji i indywidualizacji śladów biologicznych oraz badań daktyloskopijnych (wizualizacji śladów daktyloskopijnych i odwzorowań linii papilarnych palców, dłoni i stóp), ale również klienci indywidualni w sprawach cywilnych i spadkowych, m.in. w celu potwierdzenia ojcostwa czy zbadania pokrewieństwa.

Dzięki coraz lepszym metodom ujawniania śladów linii papilarnych udaje się rozwiązać wiele spraw, które do tej pory pozostawały niewyjaśnione, jak na przykład kradzież w 2001 roku obrazu Claude'a Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Badania kryminalistyczne coraz częściej nawet po wielu latach przyczyniają się do wykrywania sprawców przestępstw.

Zobacz materiał filmowy >>

Powrót